У понеділок, 14 грудня, відбувся запуск нового інфрачервоного телескопа NASA, названого WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).
На орбіту апарат вивела ракета-носій Delta II. Повідомлення про запуск з'явилося на сайті NASA.
WISE буде обертатися на орбіті на висоті 525 кілометрів. Телескоп призначений для вивчення астероїдів і комет, шляхи яких пролягають поруч із Землею. Він допоможе вченим точніше визначити їх розмір та склад.
WISE також необхідний астрономам для вивчення віддалених галактик, оточених хмарами пилу. Пил непроникний для телескопів, що працюють в оптичному діапазоні, таких як, наприклад, Hubble. Телескоп зможе вивчати галактики, віддалені від Землі на відстань до 10 мільярдів світлових років.
Щоб інфрачервоний телескоп отримував чіткі зображення і міг "бачити" об'єкти на такій значній відстані, необхідно, щоб температура його детекторів була дуже низькою. WISE буде охолоджуватися рідким воднем. Його запасів вистачить на 10 місяців. За цей час телескоп повинен встигнути просканувати весь доступний йому космічний простір 1,5 разу.
"Ми виявимо мільйони об'єктів, які до сьогодні залишалися для нас невидимими", - зазначив один з керівників проекту Едвард Райт. "За допомогою цього телескопа ми зможемо знайти темні астероїди і дізнатися, скільки їх усього, якого вони розміру і з чого складаються", - зазначив, у свою чергу, дослідник з Лабораторії реактивного руху в Пасадіна (Каліфорнія) Пітер Айзенхардт.
Спочатку обсерваторію вартістю 320 мільйонів доларів, покликану допомогти в складанні каталогу темних небесних тіл, планувалося вивести в космос 11 грудня. Проте в ході перевірки перед стартом систем ракети-носія на авіабазі Ванденберг (Каліфорнія) були виявлені неполадки в двигуні прискорювача. На їх усунення знадобився час - інженери займалися цією проблемою всю минулу п'ятницю.
Крім WISE на орбіті Землі обертаються ще два інфрачервоних телескопа. Один з них - Spitzer - був запущений в 2003 році. Його роботою керує Американське космічне агентство. Другий інфрачервоний телескоп - європейський Гершель - є найбільшим з коли-небудь відправлених в космос телескопів.