Достовірно відомо, що гольф, у тому вигляді, як ми його знаємо сьогодні, вперше з’явився у Шотландії. Шотландці грали у ранню форму гольфу – береш ключку, б’єш нею по м’ячу, тим самим пересуваючи м’яча від початкової точки до кінцевої тичини найменшою кількістю ударів – вже у середині 15-го сторіччя.
Й справді, найперша згадка про гольф належить королю Шотландії Джеймсу ІІ, який у 1457 році видав наказ, який забороняв гольф та футбол. Джеймс скаржився, що ці ігри відволікали його лучників від тренувань. Джеймс ІІІ у 1471 році та Джеймс IV у 1491 році видали й свої накази, які повторювали заборону на гольф.
Однак гра продовжувала розвиватись у Шотландії протягом сторіч та десятиліть, поки у 1744 році в Единбурзі не з’явились перші відомі записані правила гри у гольф.
Гольф, у який грали тоді, без проблем зміг би упізнати будь-який сучасний гольфіст. Але чи можна стверджувати, що шотландці „винайшли” гольф? Не зовсім, адже існують вагомі докази того, що на шотландців вплинули більш ранні форми ігор, які за суттю були дуже схожими на гольф.
Ось що говорять з цього приводу у Музеї USGA: „Незважаючи на те, що багато шотландців вірять, що гольф еволюціонував з сімейства „ігор з ціпком та м’ячем”, широко розповсюджених на Британських островах у Середні віки, є вагомі підстави стверджувати, що ця гра пішла від „ігор з ціпком та м’ячем”, у які грали у Франції, Німеччині та Нижніх державах”.
Частково, це доводить походження самого слова „гольф” (golf). Слово походить від старошотландських термінів „гольве” або „гофф”, які у свою чергу виникли від середньовічного голландського слова „колф”.
Цей середньовічний голландський термін – „колф” – означав „ключку”, а голландці вже у 14-ому сторіччі грали в ігри (в основному, на льоді), у яких по м’ячу били особливими ціпками, округленими на кінцях, аби пересунути м’яча з пункту А до пункту Б. Дуже схоже на хокей, чи не так? Але ж і на гольф дуже схоже (окрім присутності льоду).
Голландці та шотландці були партнерами у торгівлі, і той факт, що слово „гольф” з’явилося, коли голландці привезли його до шотландців, змушує повірити, що й саму гру шотландці могли адаптувати з більш ранньої голландської.
А ось ще дещо, що додає цій ідеї достовірності: незважаючи на те, що шотландці грали у свою гру на траві (а не на льоді), усі вони (або, принаймні, більшість з них) використовували м’ячі, які були придбані у... Голландії.
Голландська гра не була єдиною подібною з ігор Середньовіччя. Якщо повернутись у більш давні часи, то ми побачимо, що свої „ігри з ціпком та м’ячем” привезли на Британські острови й римляни.
Чи означає це, що голландці (або ще хтось, окрім шотландців) винайшли гольф? Ні, це означає, що гольф виріс з різних ігор, у які грали в різних частинах Європи. Але ми не намагаємось позбавити шотландців їхнього місця в історії гольфу. Саме шотландці додали вагоме поліпшення в усі ігри, які були до цього: вони вирили у землі лунку та зробили метою гри попадання м’яча у цю лунку.
Отже, як вже було сказано на початку, за гольф, такий, яким його знаємо ми, завдячувати варто саме шотландцям.